Kanada’nın Alberta Eyaleti ile Türk markası Atabay İlaç arasında 75 milyon dolarlık ilaç krizi yaşanıyor

PD Özel Haber

Kanada’nın Alberta Eyaleti, uzun süredir çocuklara yönelik bazı ilaçları temin edemediği için geçtiğimiz Ocak ayında Türk İlaç şirketi Atabay ile 75 milyon dolarlık ilaç anlaşması yapılmıştı. 75 milyon dolarlık ilaç anlaşmasında Türk şirketinin 5 milyon şişelik ilaçtan sadece 1,5 milyonunu teslim ettiği ve bunlardan sadece 4 bin 700’ünün dağıtıldığı ortaya çıktı.

ALBERTA’DA İLAÇ KRİZİ

Kanada’nın Alberta Eyaleti ilaç kriziyle çalkalanıyor. Alberta Başbakanı Danielle Smith’in geçen kış Türkiye’den temin ettiği 1,5 milyon adet çocuklara yönelik ağrı kesici ilacın 5 bin şişesinden daha azı eczanelere dağıtıldı; bu da hükümetin geçen kış pediatrik ilaç sıkıntısına çözüm bulmak için yaptığı 75 milyon dolarlık anlaşmayla ilgili ülkede kriz yaşanmasına neden oldu.

ANLAŞMA OCAK 2023’TE İMZALANMIŞTI

Alberta Başbakanı Danielle Smith, geçtiğimiz Aralık ayında, solunum yolu hastalıklarında artış yaşandığı bir dönemde Kanada genelinde rafların çocuklara yönelik ibuprofen ve asetaminofenden arındırıldığı sırada, Atabay İlaç ile anlaşma yaptığını duyurmuştu.

OLAYI KANADA MEDYASI ORTAYA ÇIKARDI

Alberta Sağlık Hizmetleri (AHS) sözcüsü Kerry Williamson’a göre, hükümet tarafından satın alınan beş milyon şişeden yalnızca 1,5 milyonu Alberta’ya teslim edildi ve bunlardan yalnızca 4 bin 700 şişesi eczanelere ulaştı. Olay, geçtiğimiz ay Kanada medyasının AHS ve Alberta hükümetine e-posta ve telefon yoluyla gönderdiği bir çok talebin ardından geldi.

Geçen ay The Globe and Mail, sağlık otoritesinin Temmuz ayında personeline daha zayıf ürünü kullanmayı bırakma talimatı vermesinden önce hastanelere yalnızca 9 bin ünite Türk ilacının dağıtıldığını açıkladı Toplamda, 1,5 milyon şişenin yüzde 1’inden azı perakende veya hastane kullanımı için depolama tesislerinden dağıtıldı ve daha da azı muhtemelen hasta çocukları tedavi etmek için kullanıldı.

KANADA BAŞBAKANI ANLAŞMAYI SAVUNDU

Alberta Başbakanı Danielle Smith, The Globe’un halihazırda on milyonlarca dolar ödemesine rağmen Alberta’nın sipariş edilen 3,5 milyon ünitelik ilacı alma ihtimalinin düşük olduğunu bildirmesinden sonra bile Atabay İlaç ile yaptığı anlaşmayı defalarca savunarak anlaşmanın doğru olduğunu söyledi.

DAHA FAZLA SEVKİYATI ONAYLAMAYACAĞIZ

Kanada Sağlık yetkilileri ise; çocuklar için ateş düşürücü ilaçlarda başka bir kritik eksiklik olmadığı sürece daha fazla sevkiyatı onaylamayacağını söyledi ve şu açıklamayı yaptı:

Alberta Başbakanı Danielle Smith, sözleşmenin geri kalan kısmının yerine getirilmesi için “seçenekleri araştırmak” amacıyla eyaletin Atabay ile çalışmaya devam ettiğini de ekledi.

Smith şöyle devam etti:

“Dağıtım umduğumuzdan uzun sürse de çocukların ve ailelerin üzerindeki yükü hafifletmek için hızlı hareket etmemiz gerekiyordu. Harekete geçmek ve aileleri desteklemek için çok ihtiyaç duyulan malzemeleri elde etmek için geçen sonbaharda alınan kararın arkasında duruyoruz ve kendimizi tekrar bir sıkıntı içinde bulursak Alberta’nın hazırlıklı olacağından eminiz”

Anlaşma, 6 Aralık 2022’de duyurulduktan hemen sonra aksilikler bitmedi. O dönemde hükümet yetkilileri, Health Canada onayının ardından eczanelerin Atabay ürünleriyle stoklanmasının yalnızca birkaç hafta alacağından emin olduklarını söylemişti.

ATABAY’IN STANDARTLARI KARŞILAYABİLMESİ UZUN SÜRDÜ

Federal kurumun, yabancı ilaçların ülkenin güvenlik, kalite ve etkinlik standartlarına uygunluğunu sağlamak için bir onay süreci var ve Atabay’ın bu standartları karşılaması beklenenden daha uzun sürdü. Alberta Başbakanı Danielle Smith, gecikmenin nedeni olarak etiketleme ve çocuklara karşı korumalı kapaklara dikkat çekti ve ardından nihayet eyalete vardıklarında karantina gerekliliklerine dikkat çekti.

Ayrıca ilaçların dağıtımı, eczacıların ebeveynleri daha zayıf konsantrasyon ve farklı doz gereksinimleri konusunda uyarmak için ilaçları tezgahın arkasında tutma zorunluluğu nedeniyle daha da sekteye uğradı. Alberta’ya ithalatı onaylanan diğer 250.000 şişe Atabay ilacı, Health Canada’nın daha az katı gerekliliklerine tabi olduğundan, yalnızca hastanede kullanım için Ocak ayında geldi.

Alberta’nın Atabay ibuprofen stoku Kasım 2025’te, asetaminofen stoku ise Ocak 2026’da sona erecek.

Yeni Demokrat Parti sağlık eleştirmeni David Shepherd, Albertans’ın haklı olarak anlaşmaya öfkelendiğini ve Başbakan Smith’in, yaşam maliyeti krizi sırasında neden 75 milyon dolar harcamanın ihtiyatlı olduğunu düşündüğünü halka daha iyi bir açıklama borçlu olduğunu söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x