Milyar dolarlık kara para operasyonunda ikinci perde: 6 kişi daha tutuklandı

İzmir Çeşme’de milyar dolarları bulan yüksek miktarda dövizin “sahte belgelerle ülkeye girmiş gibi gösterilerek sisteme dahil edilmesine” ilişkin operasyonun ikinci dalgasında 6 kişi daha tutuklandı. Soruşturmada, aralarında gümrük memurlarının da olduğu tutuklu sayısı 12’ye yükseldi.

‘Suç gelirlerinin aklanması’, ‘görevi kötüye kullanma’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘rüşvet’, ‘Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet’ suçlamasıyla İzmir ve Antep’te düzenlenen operasyonun 2’nci ayağında gözaltına alınan 6 kişi emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

DHA’nın aktardığına göre şüpheliler N.Ç., S.T., C.A., H.S., S.Y. ve T.M. çıkarıldıkları Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Bazı şirketlerin evrak üzerinde ihracat yapılmış gibi göstererek ‘kara para’ aklama girişiminde bulunduğu iddiasıyla 11 Ocak’ta düzenlenen ilk operasyonda 4’ü gümrük memuru, 6 şüpheli tutuklanmıştı.

Zanlıların 1 milyar 142 milyon 510 bin dolar, 18 milyon euro ile 6 milyon 950 bin Danimarka kronunu, sahte belgelerle ülkeye girmiş gibi gösterdikleri ve sisteme dahil ettikleri öne sürülmüştü.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x